Zastosowanie i rodzaje uszczelek gumowych

By
56
Zastosowanie i rodzaje uszczelek gumowych

Uszczelki gumowe to elementy o szerokim zastosowaniu w różnych branżach i obszarach. Wykorzystuje się je m.in. w motoryzacji, przemyśle, budownictwie, elektronice, gastronomii. Uszczelki pełnią ważną rolę w wielu urządzeniach, przyrządach i układach, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności, ochrona przed wodą, pyłem, hałasem i wibracjami. Poniżej omawiamy najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje uszczelek gumowych, a także wskazujemy na miejsca ich stosowania i kluczowe parametry użytkowe.

Rodzaje uszczelek gumowych

Uszczelki produkuje się z różnych gatunków i odmian gumy. Rodzaj wykorzystanego materiału ma olbrzymi wpływ na parametry wytrzymałościowe powstałych w ten sposób uszczelek. Tym samym wpływa także na przeznaczenie i możliwości użytkowania danego produktu. Wyróżniamy pod tym względem kilka gatunków gum: EPDM, SBR, NR-L oraz NBR.

EPDM to tworzywo w wysokim stopniu odporne na uszkodzenia typu mechanicznego, zmiany temperatur oraz długotrwałą ekspozycję na wilgoć. Tworzywo SBR jest w największym stopniu odporne na kontakt z wodą (także wodą przemysłową), dlatego jest powszechnie wykorzystywane w instalacjach kanalizacyjnych i odpływowych. NR-L jest dedykowane do tworzenia uszczelek do wykorzystania w przemyśle spożywczym. Natomiast NBR jest doskonałym materiałem do tworzenia uszczelek odpornych na kontakt z olejami.

Obszary zastosowania uszczelek gumowych

Rozmaite urządzenia i maszyny wymagają zastosowania uszczelnień gumowych dla ich sprawnego funkcjonowania na co dzień. Uszczelki gumowe spotykamy w sprzętach AGD (pralkach, lodówkach, zmywarkach), motoryzacji (systemy wyciszające kabiny samochodowe, chroniące przed wyciekiem oleju), budownictwie (stolarka drzwiowa, stolarka okienna), transporcie (cysterny, pojazdy rolnicze, budowlane), instalacjach wodociągowych, kanalizacyjnych.

Rodzaje uszczelek według ich konstrukcji

Wśród dostępnych znajdują się uszczelki o różnych parametrach. Najważniejszy jest rozmiar (długość i grubość) oraz kształt w przekroju. Pod tym drugim względem wyróżniamy przede wszystkim uszczelki gumowe o przekroju kwadratowym, prostokątnym, okrągłym oraz niestandardowym.

Ponadto rozróżniamy uszczelki według struktury materiału, z którego zostały wykonane. Pozwala to na odróżnienie uszczelek komórkowych i litych. Pierwsze z nich powstały z materiału o konsystencji pianki, co pozwala na doskonałe izolowanie od wpływu nie tylko cieczy, ale również dźwięków i temperatury. Uszczelki lite posiadają natomiast jednolitą strukturę, pozbawioną „komórek powietrza”.

Ponadto wielu dostawców ogumienia jest gotowych wykonać uszczelki zgodnie z indywidualnie zgłoszonym projektem. Na podstawie rysunku technicznego można zlecić wykonanie uszczelki, która będzie dopasowana do naszych konkretnych potrzeb lub do pracy w określonym urządzeniu. Często kontrahenci oferują możliwość wykonania prototypu uszczelki, na podstawie którego osoba zamawiająca może ocenić jakość realizacji projektu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli poszukujemy uszczelki pasującej do urządzeń transportowych, budowlanych, elektroniki, a także do sprzętów i maszyn wiekowych, których oryginalne podzespoły nie są już dostępne.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)